Kreutzerova sonáta

7. června 2012 v 21:47 | Míša*** |  Život a Věda
Novela L. N. Tolstého, Kreuzerova sonáta mi přišla pod ruku díky dlouhému seznamu povinné četby k maturitě. Jinak by mě ani nenapadlo si ji v knihovně vypůjčit a to by byla škoda. Nejen, že byla kátká. Pouhých 114 stránek malého formátu, ale také mě dost zaujala. V celku trefně popisuje psychologii manželství té doby a myslím, že by se dala přenést i na tu dnešní.

Děj knihy se odehrává celý v jednom vagonu vlaku, kde se vystřídá mnoho cestujících. Cestuje tam mimo jiné Advokát, Stařec obchodník, obchodní pomocník, žena, muž (vypravěč) a nervózní pán, který moc nemluví. Advokát nakousne, že v té době se rozvádí čím dál více lidí, načež se strhne diskuse, proč tomu tak je, Stařec tvrdí, že to způsobuje vzdělaní, že domluvené sňatky byly lepší a vůbec zastává dost konzervativní názory, žena naopak tvrdí, že manželství je podmíněno láskou, a v tom se do diskuse přidá do teď mlčenlivý pán a začne se s ní hádat, že co prý je to láska, jak dlouho trvá a že on s tím má zkušenosti, načež po chvíli prohlásí, že on je ten známý Pozdnyšev, muž, který zabil svou ženu. Poté, co to pronese, je každý zaskočen.

Po chvíli se už schyluje k večeru a ve vagonu zůstane jen Vypravěč, Pozdnyšev a spící pomocník. Načež se Pozdnyšev rozhodne převyprávět muži, sedícímu vedle něj (vypravěči) proč zabil svou ženu. Vyprávění trvá celou noc.

Vypráví jak zprvu žil prostopášným životem, protože všichni, které tehdy uznával, to dělali také, poté, že doufal v klid v manželství, ale zjistil, že co se se svou ženou dosyta nabažil fyzickou láskou, začali se hádat a prvotní zamilovanost se najednou změnila v nepřátelství. Jak strašně žárlil a jak nesnáší lékaře, kteří provádí prostitutkám potraty a nabádájí k hříšnému životu tím, že místo, aby od se od něj snažili tito vědci lidi odehnat, nabízí jim léky na pohlavní choroby... Popisuje jak ke konci života svou ženu dočista nenáviděl... Přelom nastal, když se objevil jeho starý známý - houslista - kterého nikdy neměl moc rád. Ale přivítá ho ve svém domě a představí ženě, co hraje na klavír. Vidí v Houslistovi konkurenci a žárlí, ale tím, že by Houslistu do svého domu znovu nepoznal by projevil slabost a ukázal by, že se ho bojí, že v něm vidí hrozbu. Proto uspořádá ve svém domě dokonce koncert v němž vystupuje jeho žena na klavír a Houslista. Tehdy hrají Kreutzerovu sonátu (proto název knihy).

Muž se musí vzdálit na nějakou pracovní cestu, ale ví, že se nemusí obávat, že Houslista brzy také odjíždí. Bohužel se z dopisu od jeho manželky dozvídá, že houslista nejen že neodjel, ale byl ji i znovu navštívit, rozhodne se okamžitě vrátit. V návalu žárlivosti vtrhne do domu, vejde do pokoje, kde ti dva jsou spolu (ale jen v jedné místnosti, nemá důkaz, že ho žena opravdu podvedla). Přesto popadne nůž a vrhne se na ni. Houslista uteče. Žena mu říká, že se nic nestalo, že ať jí věří, ale on ji stejně bodne tím nožem do boku, načež odejde z místnosti (kde už k ženě přiběhla chůva jejich pěti dětí) a jde do své pracovny. Vytáhne revolver a pomýšlí na sebevraždu, jako mnohokrát před tím, ale najednou ztrácí důvod. Řekne sluhovi, ať zavolá policii a na prosbu manželčiny sestry jde do místnosti, kde jeho žena umírá. Čeká, že se mu omluví, ale ona se na něj zlobí. Vyčítá mu to a do pár hodin zemře. Ho odvezou na stanici, ale po několika měsících ho soud zprostí viny z důvodu, že nebyl při smyslech. On to popírá a tvrdí, že celou tu dobu věděl moc dobře, co dělá. Přesto je zproštěn. Až na pohřbu své ženy, jak ji viděl ležet ztuhlou v rakvi, si uvědomil, že to byl on, kdo jí vzal život.

Co se mi na příběhu líbí, je to, že pořád tady nikde není ten důkaz, že ho ta žena opravdu podvedla, ale na tom stejně nesejde, protože tak jako tak ji zabil. Psychologie hlavního hrdiny je geniální. Jeho revoluční myšlenky ohledně manželství jsou nanejmíň zamyšlení hodné.

Doporučuji všem, je to krátké, zajímavé, chytlavé a může to dát i více než jen 2 hodiny utrpení při čtení nějaké nudné povinné četby. Přemýšlím, že se ještě k Tolstému vrátím, protože jsou-li všechny jeho knihy takto geniální, byl by hřích je nepřečíst.. :D
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lilinka Lilinka | Web | 10. srpna 2012 v 21:05 | Reagovat

Moc krásný blog.

2 King Rucola King Rucola | E-mail | Web | 23. ledna 2013 v 17:08 | Reagovat

Tolstoj je halt majster!

3 thoughts thoughts | Web | 20. června 2015 v 22:24 | Reagovat

půjčky dalibor kubeš :-(

4 hardock hardock | Web | 9. září 2016 v 10:03 | Reagovat

pujcka na auto bez registru :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama