Vánoční úklid

15. října 2017 v 18:20 | Míša*** |  Básnění
Slečna M po dlouhém dni naplněném předčasným říjnovým vánočním úklidem sedí na vyčištěném gauči a dívá se před sebe. Nedívá se do dálky, ale sleduje průzračně čistý vzduch přímo před sebou, ve kterém se nemihne ani smítko prachu, neboť si dala dost záležet. Na mihotajících se smítkách přeci jen něco je, dodávají se slunečním svitem prázdnotě pěkný třpyt. Je vůbec možné, vidět vzduch, když je tak čistý? Asi je občas potřeba některé věci trošku znečistit, aby bylo pro člověka možné je vnímat dostupnými smysly. Možná, že bůh, pokud nějaký existuje, je schopný tyto věci vidět i v jejich nejčistější, nejnevinnější formě, všechny ty atomy a molekuly, jak do sebe naráží nebo se míjí.

Nač si klást otázky, ne které nelze získat odpovědi. Konstruktivnější úvahou se jí v této chvíli jeví příčina její dněšní potřeby vše očistit, uspořádat a protřídit. Ne, že by se jindy úklidu přímo vyhýbala, ovšem dnes to nevnímala jako nutnost, ale potřebu. Obětovala tomu snídani, oběd i svačinu. Tato potřeba překryla všechny ostatní. Teď když je vše hotovo, potlačené chutě znovu ožívají, přeruší tak tok jejích myšlenek a donutí ji vstát z gauče a dojít si pro čokoládovou tyčinku, teplejší ponožky a pletený svetr, protože za každým dosaženým cílem nutně následuje různě dlouhá chvilka prázdnoty a v prázdnotě se skrývá chlad. To už opravdu není nic, co by mohla postříkat Cifem a vyleštit? Tak proč se cítí, jako by její práce nebyla u konce. Kde je schovaná ta špína, která jí kazí potěšení z dobře vykonané práce? Ve všech šuplících i krabicích je čisto. Všechny tužky jsou ostrouhané a nepíšící propisky v již odnesených odpadcích. Možná by je mohla projít znovu, kdyby náhodou nějaká mezitím vyschla, ale něco jí říkalo, že to asi nepomůže. Ta věc bude ukrytá asi někde hlouběji a Cif ani Savo na to nepomohou... tedy možná ano, ale tato volba pro ní momentálně nebyla možností.

Pravděpodobně se bude muset smířit s tím, že některé věci mechanicky očistit nelze a udělat jednu z pro ní nejtěžších věcí na světě, nechat plynout ten vzácný čas a čekat.

I'm about to lose my mind. You've been gone for so long. I'm running out of time. I need a doctor. Call me a doctor. I need a doctor to bring me back to life.
(Dr. Dre feat. Eminem + Skylar Grey - I need a doctor) 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama